A tematikus játékházak a társas szocializáció terei
A mai játszóterek sokféle gyerekbarát játékai, sőt játékot segítő kis épületei rendkívül nagy teret adnak a gyerekeknek a társas interakciókra. A tematikus játékházak, mint például egy tűzoltóság, bolt vagy kórház mind szerepjátékok kifogyhatatlan sorát ihletik, ezzel gazdag lehetőséget adva a gyerekek szociális fejlődésének.
Természetesen az óvodában és az iskolaudvaron is együtt játszanak a gyerekek, de az egy kicsit más. Ott egymást már jól ismerő, összeszokott csoportok játszanak, néha sajnos előre leosztott szerepekkel. A játszótéren is lehetnek persze állandó látogatók, de az adott napon összeverődött csapat szinte mindig más. Így a szerepek kevésbé rögzültek, vagyis előbb-utóbb mindenkiből lesz királyfi és szolga is, netán rendőrségi házikó esetén rab és nyomozó.
Ez nagyszerű lehetőség arra, hogy a gyerekekben elinduljon az empátiás képesség fejlődése és az együttműködésre való készség. Megtanulják, hogyan értsék meg mások érzéseit és szándékait, és hogy néha nekik kell alkalmazkodniuk a többiek igényeihez. Ugyanakkor lehetőséget kapnak arra is, hogy saját döntéseket hozzanak, kipróbálják az önállóságukat és kifejezzék a saját kreatív gondolataikat. A játékban együtt kell működniük, és a közösen kialakított „stratégiát” kell követniük. Ezzel azt gyakorolhatják, hogy hogyan kommunikáljanak másokkal, hogyan tartsanak be szabályokat, és miként kezeljék a konfliktusokat, ha például valaki mégis kilógna a sorból.
A tematikus játékházak valós élethelyzeteket modelleznek. A játékház lehet autószerviz, bank, tanya vagy rendőrség, de akár pályaudvar is. Nem meglepő ezért, hogy a közös játék során előfordulnak kisebb viták, nézeteltérések. Ezekkel az eltérő véleményekkel meg kell birkózniuk a gyerekeknek, ha tovább akarják folytatni a játékot. A szülők hálásak lehetnek a tematikus játékházakat forgalmazóknak, mert sokat tesznek a gyerekek szociális fejlődéséért.